Skip to content
Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli da se učinkovito krećete i izvodite određene funkcije. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima u svakoj kategoriji pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Neophodni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcionalnosti stranice.... 

Uvijek aktivan

Potrebni kolačići presudni su za osnovne funkcije web stranice i web stranica bez njih neće raditi na predviđeni način.Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Funkcionalni kolačići pomažu u izvođenju određenih funkcionalnosti poput dijeljenja sadržaja web mjesta na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i ostalih značajki trećih strana.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji komuniciraju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju podataka o metričkim podacima o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa izvedbe web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva posjetiteljima.

Reklamni kolačići koriste se za prikazivanje posjetitelja s prilagođenim oglasima na temelju stranica koje su prije posjetili i za analizu učinkovitosti oglasne kampanje.

Održan CyberMeetup u Splitu – ključni koraci prema jačanju kibernetičke sigurnosti

Sve češće i sofisticiranije kibernetičke prijetnje zahtijevaju snažniju suradnju svih dionika digitalnog ekosustava. Upravo zato smo u suradnji s Nacionalnim centrom za kibernetičku sigurnost (NCSC-HR) i uz podršku Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i Županijske komore Split (HGK) organizirali još jedan CyberMeetup u Splitu, koji je okupio IT stručnjake, poduzetnike, predstavnike javnih institucija i akademske zajednice.

O čemu smo razgovarali i što smo naučili na CyberMeetup-u? Sudionici su imali priliku dobiti detaljan uvid u:

  • Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost (NCSC-HR) je predstavio ključne izmjene Zakona o kibernetičkoj sigurnosti i pripadajuće Uredbe
  • Stručnjaci iz Nacionalnog CERT-a upozorili su na najčešće vrste napada i preporučili najbolje prakse zaštite.
  • Istaknuto je kako 86 % napada uzrokuje ljudska greška, dok tehnološki propusti čine preostalih 14 %.
  • Phishing, poslovne prijevare i ransomware najčešće su prijetnje s kojima se suočavaju tvrtke i institucije.
  • Tijekom 2023. kibernetički napadi u Hrvatskoj uzrokovali su štetu od 10,5 milijuna eura.

Uz stručne prezentacije, interaktivne diskusije omogućile su bolje razumijevanje potreba malih i srednjih poduzeća te pružile priliku za oblikovanje budućih inicijativa NKS-a. Voditeljica NKS-a, Vlatka Marčan, naglasila je važnost ove razmjene znanja i ideja u kreiranju praktičnih rješenja za jačanje kibernetičke otpornosti.

Što nas čeka u budućnosti?

NKS aktivno razvija niz ključnih inicijativa kako bi unaprijedio nacionalnu i europsku kibernetičku sigurnost:

  • Prvi poziv za financijsku podršku za povećanje sigurnosti malih i srednjih poduzeća planira se za sredinu 2025. godine.
  • Novi CyberMeetup-ovi: Ovakva događanja nastavit će se diljem Hrvatske u suradnji sa županijama i lokalnim tijelima.
  • Edukacije i podrška: Organizacija radionica i treninga za podizanje razine znanja i razvoja praktičnih vještina u području kibernetičke sigurnosti.
  • Poticanje inovacija: Pružanje financijskih i stručnih resursa za razvoj naprednih sigurnosnih rješenja i implementaciju novih tehnologija.

NKS također razvija i Zajednicu stručnjaka za kibernetičku sigurnost – platformu namijenjenu razmjeni znanja, povezivanju različitih sektora i jačanju međusektorske suradnje. Cilj je okupiti što veći broj pravnih subjekata zainteresiranih za aktivno sudjelovanje u stvaranju sigurnijeg digitalnog okruženja.

Pridružite se Zajednici stručnjaka za kibernetičku sigurnost i budite dio inicijative koja doprinosi snažnijem i otpornijem kibernetičkom ekosustavu. Više informacija o aktivnostima i prijavama dostupno je na poveznici.

Zajedno gradimo sigurniju budućnost!

asdasduaszgdhu